Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ICBB

Hradný areál

Hradný areál

Hradný areál v Banskej BystriciNárodná kultúrna pamiatka z 12.-13. storočia, ktorá je súborom sakrálnych, ale aj svetských objektov a je súčasťou historického jadra mesta, ktoré bolo v roku 1955 vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Revitalizácia hradného nádvoria s výmenou a rekonštrukciou dlažby, čiastočnými náznakmi studne a niekdajšieho kamenného opevnenia sa uskutočnila v roku 1997. Celé vtedajšie opevnenie hradného areálu malo dĺžku 3700 metrov. Okrem hradbových múrov ho tvorilo 18 bášt (a 9 mestských brán vrátane 4 vnútorných). Z tohto fortifikačného systému sa do dnešných dní zachovalo niečo vyše kilometra nesúvislých hradieb a 7 bášt, z ktorých sú tri súčasťou hradného areálu. Tvorí ho Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, Pisárska bašta, Kostol sv. Kríža, Matejov dom, Banícka bašta, Farská bašta, Barbakan s vežou, radnica - Praetorium. Všetky bašty boli postavené pred rokom 1479. K ďalším štyrom dodnes zachovaným baštám: Mäsiarskej (postavenej pred r. 1608), Pekárskej (postavenej po r. 1608), Šusterskej (postavenej pred r. 1608) a bašte pri Lazovnej bráne (postavenej pred r. 1608) kedysi patrili aj: Zlatnícka (postavená okolo r. 1608), Nová (postavená pred rokom 1608), Bašta neznámeho názvu I. (postavená pred r. 1608), Bašta neznámeho názvu II. (postavená pred r.1608), bašta pri Dolnej bráne (postavená po r. 1608), Dolná komorská bašta (postavená pred r. 1608), Horná komorská bašta (postavená po r. 1608), Krajčírska (postavená v roku 1577). Tri bašty: Mühlsteinova (postavená pred r. 1500), Ondrejova (postavená pred r. 1500) a Bašta neznámeho názvu III. (postavená pred r. 1608).


 

Barbakan

Budova Barbakanu, vstupná brána do Hradného areáluHlavná fortifikačná a zároveň najviditeľnejšia dominanta areálu s Petermannovou vežou - zvonicou. Najstaršie časti tohto celku pochádzajú z prvej polovice XIV. storočia. Veža Barbakanu - zvonica bola pôvodne prejazdná a kým neexistovala mladšia vstupná časť, bola obklopená pravdepodobne suchou priekopou, ktorej časť prechádzala cez dvorný trakt dnešného Barbakanu. Aj keď celý tento objekt bol viackrát prestavovaný, dnešnú podobu /až na ukončenie veže zvonice/ mal už niekedy po roku 1500. Okrem toho, že v tomto období slúžil ako sklad zbraní a streliva, bol na jeho veži nainštalovaný zvon a minimálne do roku 1482 aj hodiny.


 

Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Kostol Nanebovzatia Panny Márie (Farský, Nemecký) kostol v Hradnom areáliKostol Nanebovzatia Panny Márie je najstaršou a dominantnou stavbou Mestského hradu. Jeho vznik nevieme úplne presne datovať, predpokladá sa však, že bol postavený v druhej polovici XIII. storočia, jeho vznik sa spomína až v roku 1442. Tento farský alebo nemecký kostol je najstaršou stavbou na území mesta a prešiel viacerými stavebnými úpravami. Na jeho južnej strane pristavali v roku 1473 kaplnky sv. Ondreja, Tela Kristovho a v roku 1480 kaplnku sv. Jána Krstiteľa. Na severnej strane prestavali v roku 1478 bočnú loď baziliky na kaplnku sv. Barbory, patrónky baníkov. Známa je neskorogotickým oltárom Majstra Pavla z Levoče, ktorý dokončil roku 1475. Oratórium sv. Jána Almužníka nad sakristiou pochádza z roku 1516. V presklenej nike na južnej strane je umiestnené súsošie Krista na Olivovej hore z konca 15. stor.


 

Kostol Sv. Kríža

Kostol Sv. Kríža - Slovenský kostolKostol sv. Kríža, ktorý sa nachádza pri Matejovom dome a nazývaný je aj slovenský, bol v roku 1492 pristavaný k múru hradného opevnenia a k Pisárskej bašte. Nový vstup do kostola vybudovali v roku 1782 z južnej strany. Na portáli je vytesaný chybný letopočet 1452, namiesto roku 1492. Kamenná krstiteľnica pochádza z roku 1652 a klasicistický oltár má uprostred súsošie Ukrižovania s Pannou Máriou a Máriou Magdalénou od sochára Vavrinca Dunajského z roku 1834.


 

Matejov dom

Matejov dom v Hradnom areáliNeskorogotická budova s gotickým portálom je najstaršou svetskou pamiatkou v hradnom areáli. Na fasáde je reliéfny erb kráľa Mateja Korvína s datovaním 1479 a mestský erb.


 

Bývalá radnica "Pretórium"

Pretórium - Stredoslovenská galéria, Nám. Š. Moyzesa 25Stará radnica zvaná Praetorium bola sídlom mestskej správy. Objekt postavili po r. 1500 a okrem gotických stavebných prvkov obsahuje aj renesančné prvky, najmä na loggii a stopy po barokovej prestavbe v 18. storočí. Dnes v nej sídli Stredoslovenská galéria.


 

Farská bašta

Farská bašta (pozostatok hradného opevnenia) v Hradnom areáliFarská bašta bola postavená pred rokom 1479. Pôvodne bola drevená, ale po požiari v roku 1500 murovaná. Pomenovanie dostala podľa fary, ktorá bola jej súčasťou a mestský hrad chránila na jeho západnom cípe.


 

Banícka bašta

Banícka bašta (pozostatok hradného opevnenia) v Hradnom areáliV severnej časti mestského opevnenia pred rokom 1479 bola postavená Banícka bašta. Pomenovanie dostala podľa cechu, ktorého členovia sa podieľali na jej výstavbe a v prípade potreby aj na jej ochrane.


 

Pisárska bašta

Pisárska (Gallova) bašta (pozostatok hradného opevnenia) v Hradnom areáliNa severnej strane hradného opevnenia, v jednej línii s Farskou baštou a Baníckou baštou, stojí Pisárska bašta. Bola postavená pred rokom 1479. Dnes je nazývaná aj Gallova bašta po mestskom trubačovi, strážcovi hradu a nastavovačovi hodín na veži Barbakanu v rokoch 1515 - 1540.


 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

27518306

Úvodná stránka