Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ICBB

Námestie SNP

Hodinová veža

Hodinová (šikmá) veža na Námestí SNP 25Hodinová veža, podľa farby šindľov pokrývajúcich strechu, kedysi nazývaná tiež zelená, je najviditeľnejšou a najznámejšou dominantou Námestia SNP. V porovnaní s inými starobylými stavbami mesta je relatívne mladá. Na hornom konci námestia stojí "len" necelých 450 rokov. Začali ju stavať v roku 1552 a v roku 1566 na nej umiestnili aj druhé hodiny. Počas svojej existencie prešla rôznymi stavebnými úpravami, jej dnešný vzhľad pochádza z prestavby po ničivom požiari v roku 1761.

V jej suteréne sa nachádzala väznica a mučiareň, odkiaľ viedla priama cesta ku klietke hanby a pranieru. Koncom 19. storočia sa narušila statika veže a objavili sa na nej trhliny. Postupne sa odklonila od zvislej osi až o 68 cm. Preto ju dnes Banskobystričania poznajú aj ako "Šikmú vežu". Tento odklon mnohí pripisujú odstráneniu prístavby "domčeka mäsiarstva" začiatkom 60-tych rokov 20. storočia, respektíve presunom ťažkej vojenskej techniky priamo popod vežu v r. 1968. Pokiaľ je dobré počasie, nemrzne, či neprší, návštevníci môžu po 101 schodoch vystúpiť na ochodzu veže, odkiaľ sa im naskytné nádherný výhľad nielen do hĺbky Námestia SNP, Kapitulskej ulice či na Mestský hrad, ale aj na okolité hrebene Kremnických vrchov, Veľkej Fatry a Nízkych Tatier. Pôsobivý je tiež obraz večerného námestia, keď sa v jeho dlažbe rozsvietia desiatky svetiel, ktoré symbolizujú kahance permoníkov - baníckych škriatkov z ríše pokladov.


 

Barokový Mariánsky stĺp

Mariánsky (Morový) stĺp na Námestí SNPBarokový Mariánsky stĺp z roku 1719 bol postavený na znak vďaky Panne Márii za záchranu pred morovou epidémiou. Koncom 19. storočia bol opravený a horná časť a socha Panny Márie boli prestavané v klasicistickom štýle. Celý stĺp je vysoký vyše 13,2 m. Základ stĺpa tvorí dvojité stupňovité schodisko v tvare šesťuholníka, na ktorom je trojboký podstavec. V strednej časti sú oporné piliere v tvare volut, na ktorých je šesťboký nadstavec s malými volutami. Samotný klasicistický stĺp pozostáva z pätky, drieku a hlavice, na ktorej je umiestnená 245 cm vysoká socha Panny Márie. Autor pôvodného diela nie je známy.


 

Fontána na Námestí SNP

Fontána na Námestí SNPHistória kamennej fontány na Námestí SNP sa zrejme začala písať už v prvej polovici 16. storočia v súvislosti s výstavbou dreveného vodovodu. Už v roku 1536 stála na tomto mieste záchytná nádrž pitnej vody. Od roku 1633 stála uprostred mosadzná podoba leva. Nádrž neskôr slúžila ako napájadlo pre dobytok a kone, keď sa na rínku (námestí) konali trhy. Kamennú fontánu nahradil v roku 1895 upravený vodomet. Ďalšia úprava fontány siaha do roku 1912, potom až do roku 1936 ju postupne dopĺňali skalami.

V roku 2009 prešla fontána kompletnou rekonštrukciou, kedy boli vymenené všetky rozvody, upravený bazén aj obruba bazéna, zabudované reproduktory na zvukové efekty, 3-farebné svietidlá na svetelné efekty a aj 16 nových trysiek v bazéne. Fontána tvorí neodmysliteľnú súčasť námestia a počas letných horúčav vytvára príjemné osvieženie na rozpálenej mozaikovej dlažbe. Po zotmení upútava vďaka nainštalovanému elektrickému osvetleniu, ktoré mení farby.


 
 fontanaLetak.pdf (119.5 kB) (119.5 kB)

 

Čierny obelisk

Obelisk zo švédskej žuly postavili na počesť vojakov Červenej a Rumunskej armády, ktorí oslobodili mesto 25. marca 1945. Obete týchto bojov pôvodne pochovali v parčíku okolo fontány, neskôr ich ostatky premiestnili do cintorínov Banskej Bystrici a Zvolene.


 

Konigsbergerov dom - Oberhaus

Konigsbergerov dom alebo Oberhaus (Horný dom) na Námestí SNP 27 v tesnej blízkosti Katedrálneho chrámuKonigsbergerov dom, zvaný tiež Oberhaus (Horný dom) stojí tesne pri Kaderále Sv. Františka Xaverského. Michal Konigsberger sa zaslúžil o vybudovanie kaplnky Jána Krstiteľa v jednej časti svojho domu, ktorú využívali jezuiti po príchode do mesta v rokoch 1647 - 1671. Dom sa v roku 1503 stal majetkom cirkvi. V období najväčšieho rozmachu Thurzovsko-fuggerovskej spoločnosti bol zas majetkom Fuggerovcov. Pri baníckom povstaní v roku 1526 vzbúrenci dom podpálili, kaplnka Sv. Jána Krstiteľa úplne zhorela a na jej mieste sa neskôr vystaval Katedrálny chrám.

V súčasnosti je dom sídlom Farnosti Banská Bystrica - Katedrála Sv. Františka Xaverského.


 

Mühlsteinov dom - Radnica

Muhlsteinov dom - budova novej Radnice na Námestí SNP 1Pôvodne obytný dom patril bohatému mešťanovi, neskôr zvolenskému županovi Vítovi Mühlsteinovi. Keď Mühlsteinov rod v roku 1539 vymrel, kráľ Ferdinand I. dal dom mestu, ktoré si tu zriadilo druhú radnicu, a na tieto účely bol dom niekoľko krát upravovaný. Prvá úprava bola v rokoch 1546 a 1547, viedol ju majster Linhard, o čom svedčia aj zápisy z archívu. Klenba s lomenou krížovou schémou na pravej strane prejazdu pravdepodobne pochádza z tohto obdobia prestavby. V roku 1556 došlo k ďalšej veľkej prestavbe pod vedením staviteľa Pankráca. Z tejto prestavby sa zachovali klenby v suteréne, masívna krížová klenba po ľavej strane prejazdu a nad ňou na prvom poschodí klenba veľkej izby. V roku 1559 došlo k renovácii prvého poschodia a pribudli nové siene. Dom bol dvojpodlažný, orientovaný do ulice a okrem neho sa na parcele nachádzali aj ďalšie objekty ako mestská pekáreň, pivovar zvaný Prošovňa a mestská záhrada, ktorá siahala až po rieku Hron. V roku 1632 uskutočnil majster Jakob II. di Pauli renováciu hlavnej fasády, no tú však v roku 1761 poškodil požiar a preto musela byť v roku 1764 vybudovaná nová od majstra G. Friedricha. Táto fasáda sa zachovala dodnes. Posledná veľká prestavba domu bola v roku 1945.


 
 radnica_muhlsteinov_domletakb.pdf (339.9 kB) (339.9 kB)

 
 muhlsteinov_dom_radnicaletaka.pdf (345.9 kB) (345.9 kB)

 

Thurzov dom

Thurzov dom, Námestie SNP 4Thurzov dom na Nám. SNP 4 patrí medzi najznámejšie domy na námestí. Je to 3-podlažný meštianský palác zo začiatku 16. storočia. Patril Thurzovsko-Fuggerovskej ťažiarskej spoločnosti. V interiéri sú vzácne gotické portály, drevený trámový strop, nástenné maľby Zuzany v kúpeli a Posledný súd v tzv. Zelenej sieni, ako aj anjouovský a korvínovský erb. V súčasnosti je sídlom Stredoslovenského múzea.


 

Kammerhof

Kammerhof, sídlo riaditeľstva Lesov SR, Námestie SNP 8V meštianskom dome na Námestí SNP č. 8. sa okolo rokov 1450 až 1870 nachádzal jeden z troch pivovarov v Banskej Bystrici. Tento dom sa kedysi volal Kamerhoff (aj Unterhaus, Dolný dom alebo Komorský dvor). V súčasnosti sa tu už od r. 1871 nachádza riaditeľstvo Štátnych lesov. V minulosti to bol najväčší dom v celej Banskej Bystrici. Viac krát patril inému majiteľovi. V 14. storočí patril rodine Karlovcov (podľa nich sa dnes volá jedna štvrť Banskej Bystrice Karlovo), potom prešiel do vlastníctva Jungovcov a od nich ho kúpil Ján Ernst starší. Tomu ho v roku 1473 odňal Matej Korvín a dal ho svojej milenke Barbore Edelpöckovej, matke svojho syna Jána Korvína. Po jeho smrti sa o práva na dom opäť hlásili aj Ernstovci. Vtedy ho odkúpili Thurzovci, ktorí podpísali dohodu aj s Ernstovcami aj s Jánom Korvínom. Tí tu potom spoločne s Fuggerovcami založili banícku spoločnosť. V rokoch 1525 – 1526 spísali súpis miestností, v ktorom sa okrem iného spomína aj starý a nový pivovar. Ten slúžil najmä pre zamestnancov Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti, ktorí sa po ťažkom dni chceli osviežiť. Pivo sa nikam nevyvážalo, pilo sa iba v tomto dome. Neskôr si na tamojšom pive mohli pochutiť aj iní občania mesta, zamestnanci ho ale mali za výhodnejšiu cenu. Pivovar údajne varil až do roku 1871. Kedy dom prešiel do vlastníctva lesov nikto presne nevie, pretože takmer celý banskobystrický archív zhorel pri veľkom požiari.


 

Pribicerov dom

Pribicerov dom, Námestie SNP 11Pôvodne neskorogotický dom z konca 15. storočia uzatvára južnú časť Námestia SNP a je známy tým, že tu bývali dve významné osobnosti mesta: Jakub Pribicer, autor prvého astronomického diela a Pavol Halvepapius, učenec, kňaz a významný pedagóg, rektor miestnej latinskej školy v rokoch 1579 až 1585, autor banskobystrického školského poriadku.


 

Meštiansky dom č. 14

Meštiansky dom na Námestí SNP 14, sídlo Kultúrneho a informačného strediskaPôvodne dvojpodlažný neskorogotický dom z konca 15. storočia. V prvej tretine 16. storočia patril bohatému zámožnému kupcovi Valentovi Schneiderovi, ktorý bol členom mestskej rady v Banskej Bystrici a v rokoch 1522, 1530, 1531 aj jej richtárom. V roku 1526 počas baníckeho povstania bol dom vypálený. Pri renovácii bola obnovená sgrafitová a maľovaná výzdoba fasády červeným kvádrovaním a rastlinnými dekoratívnymi motívmi. Dnešnú neskorobarokovú fasádu získal po veľkom požiari v roku 1761. Počas Slovenského národného povstania v roku 1944 tu mal sídlo hlavný štáb partizánov.


 

Krebsový dom

Krebsový dom, bývalý Hotel U Raka, Námestie SNP 15V prvej tretine 16. storočia patril dom obchodníkovi s vínom Mikulášovi Fleischerovi. Pôvodne gotický dom bol koncom 16. storočia renesančne prestavaný, na čo poukazuje zachovaná kombinovaná klenba, ktorá patrí do okruhu tvorby Ch. Krainera. Do konca 17. storočia túto budovu volali "Krebsovým domom". V roku 1942 prešla kompletnou prestavbou a v roku 1990 veľkou modernizáciou. Prečo dom volali "Krebsovým domom"? Juraj Krebs bol veliteľom hradu Dobrá Niva. Po Bočkajovom povstaní sa jeho dom na Námestí premenil na ruiny, ktoré sa mu v roku 1616 podarilo predať za 700 zlatých kupcovi a viacnásobnému richtárovi mesta Krištofovi Lehnerovi. Lehner z trosiek vybudoval dôstojné sídlo a stará legenda hovorí, že v ňom údajne hostil aj Gabriela Bethlena. Do začiatku 20. storočia vo dvore domu ukazovali tzv. Bethlenovu skalu, kameň, z ktorého Sedmohradský vojvoda Bethlen vysadal na koňa, pretože bol nižšej postavy. Po Lehnerovej smrti v roku 1633 ostalo na priečelí domu znamenie v podobe raka zo železného plechu. Krebs totiž znamená po nemecky rak. Neskôr tu zriadili hostinec s ubytovaním a zaužívalo sa pomenovanie "U raka". Počas uhorských revolučných bojov bol vo februári 1849 jeho hosťom aj Ľudovít Štúr.


 

Benického dom

Beniczkého dom na Námestí SNP 16Benického dom - na Námestí SNP 16, vznikol po roku 1660 viacnásobnou prestavbou a spojením dvoch gotických domov. Na renesančnom portále je sentiványiovský erb s postavami dvoch baníkov v slávnostných rovnošatách. Poschodie zdobí arkádová unikátna loggia, ktorá má šesť oblúkov. Na poschodí sú prekrásne lunetové klenby so srdcovými, palmatovými a inými vzormi.


 

Cisársky dom

Dom na Námestí SNP 20 - Cisársky domDom na Námestí SNP č. 20 je známy aj ako Cisársky dom. Pomenovanie získal po svojom majiteľovi, ktorým bol istý čas cisársky generál Anton Caraffa. Tento generál vošiel do uhorskej histórie ako krutý vojenský veliteľ s neobmedzenou právomocou viesť súdny proces s podporovateľmi Tökölyho povstania, ktorý sa konal v Prešove spolu s následnými 23 hrdelnými rozsudkami - popravami. Tieto udalosti vošli do dejín ako "prešovské jatky".

Neskorogotický dvojpodlažný dom č. 20 z prelomu 15. a 16. storočia bol neskôr renesančne a v roku 1832 klasicisticky rekonštruovaný. Zaujímavé sú jeho pivničné priestory, ktoré dnes slúžia štýlovej reštaurácii, ktorej  steny a klenby sú vyzdobené nevšednými gastronomickými výjavmi. Ich autorom je výtvarník Igor Latta.


 

Biskupský palác

Biskupský palác, Nám. SNP 19Biskupský palác na Nám. SNP č. 19 dal v roku 1787 postaviť župan Berchtold ako reprezentačnú budovu. Slúžil ako sídlo biskupa a neskôr prvého predsedu Matice Slovenskej Štefana Moysesa. V súčasnosti opäť slúži ako sídlo biskupa.


 

Ebnerov dom

Ebnerov dom, Námestie SNP 22Neskorogotický dom na Nám. SNP č. 22 z prelomu 15. a 16. storočia, ktorý bol na začiatku 2. tretiny 17. storočia renesančne upravený je známy aj ako Ebnerov dom. Má dvojitý portál, nad ktorým vyčnieva renesančný arkier z roku 1636, ktorý je dielom sochára Jána Weinhardta zo Spišských Vlách. Arkier spočíva na troch konzolách s atlantmi, ktoré zo strán podopierajú kanelované stĺpy s podstavcom. Portálové stĺpy sú zdobené toskánskymi hlavicami. V jeho parapete sú figurálne motívy so starozákonnými a antickými námetmi, ktoré sa na Slovensku objavili po prvý raz. Na historických epických scénach sú zdôraznené dávne cnosti: odvaha, smelosť v boji a vlastenectvo.


 

Dom č. 23 - sídlo Úradu BBSK

Budova na Námestí SNP 23, sídlo Banskobystrického samosprávneho krajaBudova na Námestí SNP č. 23 vznikla spojením dvoch starších domov, po ktorých zostali neskorogotické fragmenty ako napríklad erb z roku 1492. V prvej tretine 16. storočia patril krajný dom bohatému kupcovi Hansovi Hoppovi a sklad tu mal aj krakovský kupec Michal Maydl. V polovici 17. storočia bol objekt neskororenesančne prebudovaný a v druhej polovici 19. storočia romanticky prestavaný a prefasádovaný. Zaujímavosťou je, že na tomto mieste stála v 14. storočí známa banskobystrická krčma "Vlčí hlad". Dnes v budove sídli Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja.


 

Dom č. 3 s "diamantovou" klenbou

Dom na Námestí SNP 3 s unikátnou diamantovou klenbou zo 16. storočiaDom na Námestí SNP č. 3 patril Petermanovi, od ktorého sa dostal do vlastníctva Thurzovcov, ktorí ho predali Stürzerovcom. Pôvodne dvojpodlažný dom z konca 15. storočia a začiatku 16. storočia pravdepodobne v 16. storoční dali Thurzovci renesančne upraviť. V prvej polovici 19. storočia bolo do atikového priestoru vstavané tretie poschodie a klasicisticky upravená hlavná fasáda. Na prízemí je valene klenutý prejazd, v ktorom je kamenný neskorogotický portál s pretínavými prútmi a kamenné okno so skosenou hranou. Na poschodí sa nachádza neskorogotická diamantová klenba zo začiatku 16. storočia, ktorá je najhodnotnejšia a ojedinelá svojho druhu v meste.


 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

27232736

Úvodná stránka