Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ICBB

Námestie Štefana Moysesa

Dom č. 7 - bývalý "Žolnayho" pivovar s unikátnou závesnou strechou

Pôvodne neskorogotický objekt, ktorý sa spomína v roku 1525. V renesančnom slohu ho upravili koncom 16. storočia a okolo roku 1634 ho predĺžili smerom do dvora krytou pavlačovou chodbou na konzolách. Kedysi bol vo dvore domu známy Žolnayho pivovar, ktorý zaznamenal svoj najväčší rozkvet na prelome 19. a 20. storočia značkou piva Zlatoprameň. Na svetových veľtrhoch v Londýne, Paríži a Ríme získal zlaté medaily. Tento dom sa vyznačuje jedinečnou stavebnou pamiatkou - strechou, ktorá pochádza z roku 1826. Charakteristická je tým, že nemá drevený krov, ale iba závesnú kovovú konštrukciu. Nosnými prvkami sú päťdielne kĺbovito pospájané pásy kujného železa, ktoré voľne visia z hrebeňa strechy a sú ukotvené hlboko v múre uličného aj dvorného priečelia. Strecha bola ľahšia ako tradičné drevené krovy a hlavne železný krov bol nehorľavý. Autorom je český inžinier Bedřich Schnirch.


 

Dom č. 9 - rodný dom skladateľa Jána Cikkera

Rodný dom hudobného skladateľa J. Cikkera, sídlo poisťovne KooperatívaPôvodne dvojpodlažný rohový renesančný dom z prvej polovice 17. storočia, ktorý bol koncom 19. a začiatkom 20. storočia prestavaný a nadstavený o druhé poschodie. V tomto dome sa v roku 1911 narodil hudobný skladateľ Ján Cikker. Na jeho počesť je na dome umiestnená pamätná tabuľa.


 

Bývalý "Farský dvor" (Pharhof)

Dom na Námestí Š. Moyzesa 17, bývalý Farský dvor Kedysi to bolo zimné sídlo mestského farára a obydlie kaplánov, ktoré od 16. storočia predstavovalo veľkú dvojkrídlovú budovu, komplex budov s rozsiahlym pozemkom, oddeleným od parciel Lazovnej ulice kamenným múrom. Tento dom bol niekoľkokrát prestavovaný. Po veľkom požiari v roku 1761 a následnej prestavbe sa z pôvodného komplexu zachovala iba časť, ktorá je súčasťou Bakossovej ulice, s gotickými kamennými osteniami okien.


 

Súsošie Štefana Moysesa a Karola Kuzmányho

Súsošie Š. Moyzesa a K. KuzmányhoBronzové súsošie Štefana Moyzesa a Karola Kuzmányho bolo na Námestí Štefana Moysesa medzi Farskou baštou a zvonicou postavené a odhalené v roku 2005. Štefan Moyses, katolícky biskup, ktorý pôsobil aj v banskobystrickej diecéze (1851 - 1869) výrazne prispel k rozvoju banskobystrického katolíckeho gymnázia, z ktorého sa šírilo vzdelanie v slovenskom jazyku. Počas jeho pôsobenia v meste pod Urpínom výrazne stúpol podiel mesta na slovenskom národnom hnutí. Patril k výrazným osobnostiam slovenského národného života. Na valnom zhromaždení Matice slovenskej v Martine ho 4. augusta 1863 zvolili za prvého predsedu. Na tom istom sneme zvolili evanjelického kňaza Karola Kuzmányho za podpredsedu tejto celonárodnej kultúrnej inštitúcie.

Súsošie je vybudované v nadživotnej veľkosti, postavy vystupujú priamo z dlažby a spája ich oblúk v tvare šálu, ktorý symbolizuje národnú a ekumenickú jednotu Slovákov.


 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

27550753

Úvodná stránka