Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ICBB

Prehliadky mesta - ponuka

  1. PREHLIADKA RADNICE

 • výklad poskytnú pracovníci Informačného centra
 • trvanie: 0,30 minút
 • cena: 0,50 €/osoba (slovenský jazyk, cudzí jazyk)
 • deti do 12 rokov v sprievode rodičov zdarma, ZŤP zdarma
 • celoročne na objednávku, po dohode na základe obsadenosti priestorov
 • minimálny počet 5 osôb

Vstúpte a obdivujete

Budova z 15. storočia, ktorá na prvý pohľad upúta svojím skleneným zastrešením v tvare ihlana. Prešla viacerými stavebnými úpravami. Posledné úpravy boli v roku 2010.

Kto by si nechcel pozrieť jej zrekonštruované priestory, kde sa radní páni schádzali, radili a uzniesli na dôležitých rozhodnutiach.

Pozývame vás na prehliadku, v ktorej sa dozviete: o vzniku budovy a jej nádvorí, prestavbách, vlastníkoch a nájomníkoch, voľbe richtára, ale aj iné zaujímavosti spojené s históriou tejto budovy.

V priestoroch môžete obdivovať: zachované stredoveké fresky, časť dreveného trámu, portály, intarzované dvere z roku 1698, vzácny luster, sobášnu miestnosť s renesančnou výzdobou s hrebienkovou farebnou klenbou. 

 

2. STREDOVEKÉ PAMIATKY V AREÁLI MESTSKÉHO HRADU

 • prehliadka s odborným výkladom: 1 hodina, pešia prehliadka 
 • na objednávku

Komplex mestského hradu stojí na vyvýšenom mieste v blízkosti Námestia SNP. Jeho srdcom je Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je najstaršou budovou v meste. Vo farskom kostole sa nachádza niekoľko zaujímavostí - Kaplnka Sv. Barbory, patrónky baníkov s neskorogotickým dreveným oltárom Majstra Pavla z Levoče, neskorogotická krstiteľnica a na južnej fasáde kostola, v presklennej nike, súsošie Krista na Olivovej hore, ktoré patrí k najvýznamnejším neskorogotickým pamiatkam na Slovensku.

Hradný areál tvoria niekoľké svetské a sakrálne budovy ohraničené kamenným opevnením s baštami. Súčasťou hradného areálu sa tak, okrem Farského kostola Nanebovzatia Panny Máriestali, stali Kostol sv. Kríža, Matejov dom, Barbakan s vežou, ktorý tvoril vstupnú bránu cez padací most a Praetorium - budova pôvodnej radnice.

Hradný areál bol v roku 1955 vyhlásený za Mestskú pamiatkovú rezerváciu a v roku 1970 bol zaradený do pamiatkovej ochrany ako národná kultúrna pamiatka. Na Námestí Š. Moyzesa sa tiež nachádza jedinečná technická pamiatka - unikátna závesná reťazová strecha, pochádzajúca z roku 1826. Strecha z pásového železa je jedinou svojho druhu na svete.

Počas prehliadky uvidíte: Hradný areál s Farským kostolom, Kostolom sv. Kríža, Matejovým domom, Praetoriom a Barbakanom, pozostatky hradného opevnenia, Farskú, Pisársku a Banícku baštu a dom so závesnou strechou.

Poznámka: pamiatky uvidíte z exteriéru. Informácie o možnosti návštevy a vstupu do jednotlivých budov na požiadanie v Informačnom cetre (osobne, telefonicky alebo mailom)

 

3. NA HRADE A NA RÍNKU

 • prehliadka s odborným výkladom: 1 hodina 30 min., pešia prehliadka
 • na objednávku

Rínok, dnešné Námestie SNP, vznikol keď si bohatí banícki ťažiari postavili poniže mestského hradu 32 gotických domov. Od tejto chvíle sa z nich stali obyvatelia námestia. V blízkosti sa križovali významné kupecké a furmanské cesty a tak sa námestie stalo hlavným trhoviskom a miestom zhromažďovania sa občanov, pulzujúce čulým životom. Nechýbal tu pranier - veľký kamenný stĺp, ku ktorému boli pútaní odsúdenci reťazov, či železná klietka hanby, kde si odpykávali tresty previnilci za menšie delikty. K spojeniu budov a domov na Námestí SNP tak, ako ho poznáme dnes, prišlo až na začiatku 16. storočia. Do konečnej podoby dnešných dní sa námestie premenilo rozsiahlou rekonštrukciou v roku 1994.

Banskobystrický rínok pamätá veľa významných udalostí. Medzi nimi napríklad banícke povstanie z roku 1526, Slovenské národné povstanie v roku 1944, či štrnganie kľúčikmi ako rozlúčku s totalitným režimom v roku 1989. Celý svet si pamätá na 12. september 2003, keď na ňom pápež Ján Pavol II. celebroval svätú omšu stotisícovému davu.

Počas prehliadky uvidíte: Katedrálu Sv. Františka Xaverského, Mühlsteinov dom, Thurzov dom, Kammerhof, Pribicerov dom, Hotel "U Raka", Beniczkého dom, Biskupský palác, Ebnerov dom, Šikmú vežu, Mariánsky stĺp, Kamennú fontánu...

Poznámka: pamiatky uvidíte z exteriéru. Informácie o možnosti návštevy a vstupu do jednotlivých budov na požiadanie v Informačnom cetre (osobne, telefonicky alebo mailom)


4. OD HRADU PO PAMATNÍK SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA 

 • prehliadka s odborným výkladom: 2 hodiny, pešia prehliadka
 • na objednávku

Počas 2 hodín vám predstavíme najdôležitejšie udalosti mesta Banská Bystrica a ukážeme miesta s nimi súvisiace. Prehliadka začína v Hradnom areáli rozprávaním o sakrálnych a svetských budovách, ohraničených opevnením s baštami.

Pokračujeme na Námestí SNP, kde vám priblížime slávnu banícku minulosť mesta, Thurzovsko-fuggerovskú spoločnosť a jej činnosť a prvenstvá a ukážeme vám domy, ktoré spoločnosti a jej predstaviteľom patrili. Dozviete sa tiež, prečo je hodinová veža šikmá, kde stával pranier a klietka hanby, kde bola väznica, či ktorý dom a prečo, sa nazýva "medzi stĺpmi".

Z Námestia SNP povedie prehliadková trasa k Pamätníku SNP, pozoruhodnej budove, v ktorej sídli Múzeum SNP. Toto pre Slovensko významné obdobie dejín úzko súvisí práve s Banskou Bystricou, ktorá bola srdcom Slovenského národného povstania.

Počas prehliadky uvidíte: Hradný areál, šikmú vežu, Oberhaus, Mühlsteinov dom, Thurzov dom, Kammerhof, Benického dom, Ebnerov dom, kamenný obelisk, Pamätník SNP, skanzen bojovej techniky, Mäsiarsku baštu...

Poznámka: pamiatky uvidíte z exteriéru. Informácie o možnosti návštevy a vstupu do jednotlivých budov na požiadanie v Informačnom cetre (osobne, telefonicky alebo mailom)

 

5. NAJZAUJÍMAVEJŠIE PAMIATKY HISTORICKÉHO CENTRA

(Mestský hrad, Námestie SNP a Dolná ulica) 

 • prehliadka s odborným výkladom: 3 hodiny, pešia prehliadka
 • na objednávku

Kompletná prehliadka toho najzaujímavejšieho, čo v historickom centre Banskej Bystrice nájdete. Prehliadka začína v Hradnom areáli, srdci mesta, pokračuje Námestím SNP poskladaným z meštianskych domov, ktoré v minulosti obývali majetní predstavitelia mesta. 

Z Námestia SNP pokračujeme prehliadkou zvyšnej časti pešej zóny naprieč Dolnou ulicou. Tu sa nachádzajú viaceré, najmä architektonicky, zaujímavé domy. Uvidíte prvú bystrickú lekáreň, ktorá je lekárňou až do dnešných čias, Bethlenov dom - miesto korunovácie kráľa Gabriela Bethelna, dom so zvláštnym reliéfom bociana nad vstupným portálom, špitálsky kostol, či budovu s pozostatkom reťaze, opradenej mnohými povesťami.

Počas prehliadky uvidíte: Hradný areál, Námestie SNP, Mollerovský dom, Bethlenov dom, Bogdanovský dom, Dom č. 29 s reliéfom bociana, Kostol Sv. Alžbety...

Poznámka: pamiatky uvidíte z exteriéru. Informácie o možnosti návštevy a vstupu do jednotlivých budov na požiadanie v Informačnom cetre (osobne, telefonicky alebo mailom)

 

6. Z RÍNKU ZA SKVOSTOM LAZOVNEJ ULICE

 • prehliadka s odborným výkladom: 1 1/2 hodiny, pešia prehliadka
 • na objednávku
 • prehliadku je možné uskutočniť (aj so vstupom do LHM) v čase otváracích hodín expozície LHM - Pondelok-Piatok: 10.00 - 17.00 hod. (So, Ne: zatvorené)

Jedenapolhodinové dobrodružstvo za poznaním histórie a kultúry Banskej Bystrice a jej regiónu začína prehliadkou rínku s predstavením toho najzaujímavejšieho, čo historické srdce mesta pod Urpínom ukrýva.

Pozvoľný prechod Lazovnou ulicou so zastávkami pri niekoľkých významných budovách, ktoré ju lemujú, nás nasmeruje k druhej polovici programu – k tzv. Župnému domu. Sprievodca vám predstaví jeho vznik, architektonické zvláštnosti, význam, ako aj to, čo táto budova vo svojich miestnostiach v minulosti a v súčasnosti ukrýva.

Po vstúpení do jej priestorov vás lektorka prevedie troma expozíciami Literárneho a hudobného múzea, ktoré tu sídli. Každá z nich rozpráva iný príbeh: v priestoroch Bábkarského salóna načriete do dejín a tradície bábkarstva v banskobystrickom regióne, tradičné či menej tradičné, ba až pozoruhodné hudobné nástroje, z ktorých niektoré si budete môcť aj vyskúšať, vám predstaví pútavá expozícia Ľudové hudobné nástroje a napokon v Múzeu – domove múz si budete môcť prezrieť niekoľko skutočne unikátnych exponátov z rúk literárnych a hudobných osobností.

Počas prehliadky uvidíte: Námestie SNP, Hradný areál, Lazovná ulica, Župný dom, expozície Literárneho a hudobného múzea

Poznámka: pamiatky uvidíte z exteriéru. Informácie o možnosti návštevy a vstupu do jednotlivých budov na požiadanie v Informačnom cetre (osobne, telefonicky alebo mailom)

 

7. PO STOPÁCH L.E. HUDECA

 • prehliadka s odborným výkladm: 1 hodina, pešia prehliadka
 • na objednávku

Ladislav Hudec bol významným architektom 20.storočia. Pochádzal z Banskej Bystrice z rodiny úspešného podnikateľa – staviteľa .Svoje životné dielo vytvoril v Šanghaji, väčšina jeho budov je chránená ako kultúrna pamiatka. Ladislav si osvojil v otcovom podniku všetky remeslá – bol vyučeným murárom, tesárom, kamenárom. Dovŕšil to štúdiom a diplomom architekta. Všetky tieto znalosti uplatnil na vysokej úrovni vo svojej praxi a vlastnom projektom ateliéri v Šanghaji.

ŠANGHAJ: L.E. Hudec patril po prvej svetovej vojne k najúspešnejším architektom – postavil tu kostoly, školy, banky, obytné budovy aj obytné štvrte. Zvlášť významné sú jeho moderné budovy – mrakodrap Ázie – Park Hotel – 1934, Grand Theater – 1933, Vila Woo Tongwena – 1938 a ďalšie. Renovované budovy sú ozdobou dnes 23 miliónového veľkomesta.

RODINNÁ HROBKA V BANSKEJ BYSTRICI: Hrobka svedčí o zviazanosti celej rodiny so svojim rodným mestom. Sú tu pochovaní jej členovia počnúc rodičmi Juraja Hudeca ako aj jeho samého, manželky a piatich z ich detí. Kryptu začal stavať Juraj Hudec, nadzemnú časť projektoval v neoklasicistickom slohu Ladislav Hudec, ukončená bola v roku 1930. Pozostatky L.E. Hudeca sem boli privezené z USA v roku 1972. Hrobka je autorským dielom  Ladislava Hudeca a je od roku 2014 národnou kultúrnou pamiatkou.

Počas prehliadky uvidíte : Evanjelický kostol , Lazovná ulica , Rodinná hrobka na evanjelickom cintoríne, Ľudová evanjelická chlapčenská škola pri Evanjelickom kostole, rodný dom na Bakossovej ulici – v súčasnosti Penzión Kuria, budovy s ním spojené na  Skuteckého ulici

Poznámka: pamiatky uvidíte z exteriéru.

 

 

 

 

 

Tipy na poldenné výlety k najzaujímavejším pamiatkam v okolí Banskej Bystrice:

DREVENÝ ARTIKULÁRNY KOSTOL V HRONSEKU

 • na objednávku

Drevený kostol, ktorý bol v roku 2008 zaradený spolu s ďalšími 7 kostolmi karpatského oblúka do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je zasadený do malebného prostredia medzi obrovskými košatými lipami.

Kostol bol postavený podľa pravidiel artikuly cisára Leopolda II. Podľa tohto zákonného článku musel byť kostol vystavaný aj vysvetený do roka a do dňa od začatia stavby, nesmel byť na jeho konštrukcii použitý žiadny kovový diel ani klinec a niekoľko ďalších nariadení, ktoré mali sťažiť realizáciu kostolov pre evanjelikov. 

Hronsecký kostol sa začal stavať v roku 1725, dokončený bol v roku 1726. Miesto, na ktorom kostol stojí v tom čase obklopovali bažiny, v blízkosti kostola sa nachádza koryto rieky Hron. Aj napriek týmto prekážkam kostol nebol nikdy vytopený. Kostol je postavený do tvaru kríža. V interiéri sa nachádza až 1100 miest na sedenie v laviciach, na chóroch v jedinečnom amfiteatrálnom usporiadaní. Organ bol postavený v roku 1764. Zaujímavý je tiež hlavný luster, pôvodne pozlátený, ktorý kostolu daroval richtár Martin Hudec z obce Veľká Lúka. 

Súčasne s kostolom bola postavená aj samostatná drevená zvonica, stojaca vedľa kostola. Okrem osobitnej architektúry je kostol zaujímavý napríklad tým, že v ňom do stavu manželského vstúpil štúrovský básnik Andrej Sládkovič a Júlia Senkovičová, ktorá pochádzala práve z Hronseku. 

 

ŠPANIA DOLINA

 • na objednávku

Rázovitá obec učupená v obklopení Starohorských vrchov, bola v roku 1979 pre svoju jedinečnú architektúru vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Tvorí ju celkovo 78 objektov.

Španiu Dolinu preslávili predovšetkým bane, v ktorých ťažili rudu a tú cemetáciou upravovali na meď. Dedinu tvoria stavby baníckej správy a obydlia baníkov. Zachovalo sa niekoľko typických baníckych domov, charakteristických stavieb z kameňa a dreva. Väčšina týchto domov pochádza z 19. storočia.

Dominantou dedinky je ranogotický Kostol Premenenia Pána z 13. storočia. Ku kostolu stojacemu na vŕšku vedie unikátne prekryté drevené schodisko so 162 schodmi. Na námestí stojí renesančná budova bývalej Klopačky, v ktorej je zriadené Múzeum paličkovanej čipky a banícka expozícia. V blízkosti Klopačky nájdete zaujímavý orloj, ktorý v pravidelných intervaloch otvorí kamenné steny a ukáže útroby bane s pohlibývmi postavičkami baníkov. Pozoruhodný obrázok jednotlivých činností v neďalekých baniach.

Celou obcou vedie Banský náučný chodník, ktorý Vás zaviedie k zaujímavým pamiatkam v obci a na kopcoch lemujúcich blízke okolie, postupne odhaľujúc banícke pamiatky.

Významnou technickou pamiatkou je špaňodolinský banský vodovod. Unikátne vodné dielo dlhé 36 km, ktoré privádzalo vodu do špaňodolinských baní celou Starohorskou dolinou až spod vrcholu Prašivej v Nízkych Tatrách. Pochádza zo 16. storočia a je najstarším aj najdlhším vodným dielom svojho druhu na Slovensku.

Slávnu banícku minulosť Španej Doliny pripomínajú napríklad špaňodolinské poháre, ktoré sú roztrúsené po mnohých múzeách na celom svete. Charakteristické sú gravírovanými riekankami, ako napríklad: "železom som bol, meďou som sa stal, zlato ma kryje".

Nie menej známe sú tiež špaňodolinské paličkované čipky, jemné krásne diela špaňodolinských žien a v súčasnosti vyhľadávané artefakty z návštevy tejto čarovnej dedinky.

 

SLOVENSKÁ ĽUPČA

 • na objednávku

Prvá písomná zmienka o obci Slovenská Ľupča je z roku 1250 a pôvodne patrila Ľupčianskemu panstvu. V roku 1330 sa z nej stalo poddanské mestečko s mestským jarmočným právom a so zníženými povinnosťami voči panstvu. Mestečko bolo významné v rámci rozvoja rôznych remesiel. Boli tu cechy garbiarov, nožiarov, obuvníkov, modrotlačiarov, debnárov a zvonolejárov. V 18. - 19. storočí tu stál aj panský pivovar, tehelňa a papiereň.

Obec je bohatá na pamiatky, z ktorých najznámejšie sú Ľupčiansky zámok, významné archeologické nálezisko Kláštorisko, rímskokatolícky Kostol Svätej Trojice, Mariánsky stĺp, pamätné stromy pri Evanjelickom kostole a Pomníky padlým Partizánom.

Najstaršie písomné zmienky o Ľupčianskom zámku sú z rokov 1250, 1255 a 1263, kde sa píše, že zámok (pôvodne stredoveký hrad) strážil cestu vedúcu údolím Hrona smerom na východ. Celý hradný areál predstavuje komplex stavieb z rôzneho vývojového obdobia od 13. do 19. storočia. V druhej polovici 19. storočia bol práve na hrade zriadený v novopostavenom krídle sirotinec. So zámkom sa spája niekoľko zaujímavých legiend a povestí. Jedna z nich hovorí o prízraku mladého dievčaťa, ktoré pádom z hradnej veže prišlo o život a dodnes sa v noci prechádza po zámku a hľadá svojho milého.

Významnou archeologickou pamiatkou Slovenskej Ľupče je nálezisko Kláštorisko. Približuje nám dejiny kláštora, ktorý bol významným duchovným, kultúrnym a komunikačným centrom v tejto oblasti. Podľa doterajších nálezov bol najstaršou časťou rozsiahleho komplexu kláštorných budov kostol, ktorého vznik sa datuje na prvú polovicu 13. storočia. V tomto období kláštor spravovali františkáni o čom svedčí aj najstaršia dochovaná listina z roku 1263, v ktorej sa ako gvardian tohto kláštora spomína frater Antonius Gardianus de Lipha.

Na prelome 14. a 15. storočia kláštor poznačil požiar a od tej doby bol viackrát prestavovaný a využívaný na rôzne účely. V 16. a 17. storočí tu sídlilo evanjelické lýceum, ktoré na konci 17. storočia zaniklo a budovy kláštora sú postupne rozoberané ako materiál na stavbu blízkej papierne a ďalších domov.

Zaujímavé je tiež aj okolie obce, bohaté na rôzne cyklotrasy a prírodné zaujímavosti, napríklad prírodnú pamiatku Ľupčiansky skalný hríb, či jaskyňu Driekyňa. 

 

SLÁDKOVIČOV CHODNÍK (Hrochoť - Hronsek - Radvaň)

 • prehliadka s  odborným výkladom: 4 hodiny
 • doprava: vlastnou dopravou

Výlet do okolia Banskej Bystrice je určený pre skupiny s vlastnou dopravou.

Andrej Sládkovič(vlastným menom Andrej Braxatoris) – veľký štúrovský básnik, autor najslávnejšej básnickej skladby Marína a lyricko-epickej skladby Detvan. V rokoch 1847 až 1856 pôsobil ako evanjelický farár v obci Hrochoť, kde sa začal rozvíjať aj jeho rodinný život. Z pôsobiska v Hrochoti písal ľúbostné listy svojej milej Antónii Júlie Sekovičovej z Hronseka, s ktorou sa aj oženil. V období revolučných rokov, v júni 1849, bol v hrochotskej doline zatknutý a uväznený v miestnosti pálenice. Najdlhšiu časť svojho života pôsobil na Evanjelickej fare v Radvani, kde na miestnom cintoríne je aj pochovaný.

Z Hrochote cez Lukavicu a Veľkú Lúku do Hronseku a Radvane, to je zaujímavá 4 - hodinová prehliadka miestami, kde Andrej Sládkovič – obľúbený básnik a kňaz žil, tvoril a umrel.
Prehliadka začína v obci Hrochoť, kde navštívite Evanjelický kostol z roku 1780, pôvodnú Evanjelickú faru a Izbu Andreja Sládkoviča. Ďalej pokračuje v obci Hronsek, kde si pozriete
Drevený artikulárny kostol v Hronseku, v ktorom uzavrel manželstvo Andrej Sládkovič a prehliadka končí v Radvani – mestskej časti Banskej Bystrice, kde Andrej Sládkovič viedol od roku 1856 až do sklonku svojho života farnosť. Tu budete mať možnosť pozrieť si Evanjelický kostol s areálom, ktorého súčasťou je aj Pomník Andreja Sládkoviča a Evanjelický cintorín – miesto posledného odpočinku básnika.
Počas prehliadky uvidíte:
Evanjelický kostol, evanjelickú faru a Pamätnú izbu Andreja Sládkoviča v obci Hrochoť, Drevený artikulárny kostol v Hronseku a Evanjelický kostol s areálom v Radvani, ktorého súčasťou je aj Pomník Andreja Sládkoviča, Evanjelický cintorín v Radvani – miesto posledného odpočinku Andreja Sládkoviča
 

 

 


 
Sládkovičov chodník
 SLADKOVIC_ CHODNiK.pdf (614.8 kB) (614.8 kB)

 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

27550691

Úvodná stránka