Prechod na navigáciu Hlavné menu
ICBB

Septembrové Potulky mestom

V nedeľu 23.9.2012 sa uskutočnili Potulky mestom na tému

„O podnikateľskom umení Jána Thurzu alebo rozprávanie o thurzovskom – fuggerovskej spoločnosti“

Informačné centrum mesta Banská Bystrica každý mesiac organizuje vlastnú akciu pod názvom Potulky mestom. Pravidelne „sa potulujeme“ po historicky a kultúrne zaujímavých miestach, uliciach a inštitúciách, aby sme sa dozvedeli viac o meste, v ktorom žijeme.Po úvodnom privítaní návštevníkov zamestnankyňou Informačného centra Dašou Sčensnou, sa slova ujal sprievodca pán Branislav Stančík..
Svoj výklad začal netradične,v Radnici, pretože Námestie bolo ohradené kvôli prebiehajúcemu maratónu. Nikoho to neodradilo a nič to neubralo z atraktivity témy.
Práve naopak, po úvodnom „posedení si“ a počúvaní o rodine Thurzovcov a Fuggerovcov, ako aj o vývoji spoločnosti a náväznosti na jednotlivých členov rodiny, sa všetkým ľahšie objavovali krásy a zaujímavosti Thurzovho domu, kam sme sa neskôr vybrali. Sprievodca oboznámil návštevníkov o riadení tohto banskobystrického mediarskeho podniku so svojím obrovským komplexom spracovateľských závodov, dobre premyslenou organizáciou výroby, hustou sieťou skladov a podvojným účtovníctvom patril k najväčším a najmodernejším ranokapitalistickým podnikom svojho druhu v Európskom baníctve a hutníctve.O 15.00 sa skupina presunula do Stredoslovenského múzea , do Thurzovho domu, ktorý sa stal reprezentačným domov a neskôr aj sídlom thurzovsko-fuggerovskej spoločnosti.
Lektor, pán Bovan,previedol návštevníkov po múzeu, nadviazal na rozprávanie pána Stančíka o Jánovi Thurzovi a rodine, pozreli sme si krásnu „Zelenú sieň“, unikátnu miestnosť s valenou klenbou, freskami z 15. storočia postupne aj celú expozíciu.


 

Septembrové Potulky mestom 2012

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

Pri príležitosti 359. Radvanského jarmoku vychádza zábavná spoločenská hra pre deti.

Tretie vydanie obľúbeného turistického sprievodcu Banskou Bystricou si môžete zakúpiť v Informačnom centre. Publikácia je v slovenskom a anglickom jazyku.

Knižná publikácia ZLATÝ VEK MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

Knižná publikácia KORENE MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.

Model Kostola Nanebovzatia Panny Márie v mierke 1:200 si môžete zakúpiť v Informačnom centre Banská Bystrica v cene 8,00 €
Kúpou modelu podporujete činnosť detského speváckeho zboru pri Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici.


webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.
Nedeľa
Zatvorené

Hodinová veža je v mesiacoch marec a apríl otvorená po dohode v rámci otváracích hodín Informačného centra od pondelka do piatku od 08:00 do 17:00 hod., minimálny počet osôb na jeden vstup: 5 plne platiacich osôb (spolu 7,50 € na jeden vstup)

Vyberáme z ponuky Informačného centra:
Čak si z Bystrici?
Ako sme tu žili 1,2
Ján Móry
Korene Medeného mesta
Sásová v obrazoch
O zakliatej Bystrici
Monografie - Sásová a Rudlová / Radvaň / Kremnička
Radvanský jarmok
Lexikón obcí
Po stopách architekta L.E.Hudeca
Denník Princa Leopolda


Vyberáme z ponuky...

hra- Radvanská vareška, turistická známka mesta, magnety s motívom Banskej Bystrice a Slovenska, pohľadnice, turistické mapy, bábiky zo šúpolia, poháre, hrnčeky a štamprlíky s erbom Banskej Bystrice, ceruzky, perá, levanduľové vrecúška

V Informačnom centre môžete pri nákupe použiť platobné karty.

Autor fotografie: E. Apfel


English version

19013820

Úvodná stránka