Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ICBB

Septembrové Potulky mestom

V nedeľu 23.9.2012 sa uskutočnili Potulky mestom na tému

„O podnikateľskom umení Jána Thurzu alebo rozprávanie o thurzovskom – fuggerovskej spoločnosti“

Informačné centrum mesta Banská Bystrica každý mesiac organizuje vlastnú akciu pod názvom Potulky mestom. Pravidelne „sa potulujeme“ po historicky a kultúrne zaujímavých miestach, uliciach a inštitúciách, aby sme sa dozvedeli viac o meste, v ktorom žijeme.Po úvodnom privítaní návštevníkov zamestnankyňou Informačného centra Dašou Sčensnou, sa slova ujal sprievodca pán Branislav Stančík..
Svoj výklad začal netradične,v Radnici, pretože Námestie bolo ohradené kvôli prebiehajúcemu maratónu. Nikoho to neodradilo a nič to neubralo z atraktivity témy.
Práve naopak, po úvodnom „posedení si“ a počúvaní o rodine Thurzovcov a Fuggerovcov, ako aj o vývoji spoločnosti a náväznosti na jednotlivých členov rodiny, sa všetkým ľahšie objavovali krásy a zaujímavosti Thurzovho domu, kam sme sa neskôr vybrali. Sprievodca oboznámil návštevníkov o riadení tohto banskobystrického mediarskeho podniku so svojím obrovským komplexom spracovateľských závodov, dobre premyslenou organizáciou výroby, hustou sieťou skladov a podvojným účtovníctvom patril k najväčším a najmodernejším ranokapitalistickým podnikom svojho druhu v Európskom baníctve a hutníctve.O 15.00 sa skupina presunula do Stredoslovenského múzea , do Thurzovho domu, ktorý sa stal reprezentačným domov a neskôr aj sídlom thurzovsko-fuggerovskej spoločnosti.
Lektor, pán Bovan,previedol návštevníkov po múzeu, nadviazal na rozprávanie pána Stančíka o Jánovi Thurzovi a rodine, pozreli sme si krásnu „Zelenú sieň“, unikátnu miestnosť s valenou klenbou, freskami z 15. storočia postupne aj celú expozíciu.


 

Septembrové Potulky mestom 2012

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

27232735

Úvodná stránka