Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ICBB

Slovenská Ľupča

Slovenská Ľupča    Slovenská Ľupča    Slovenská Ľupča

 

SLOVENSKÁ ĽUPČA

  • na objednávku

Prvá písomná zmienka o obci Slovenská Ľupča je z roku 1250 a pôvodne patrila Ľupčianskemu panstvu. V roku 1330 sa z nej stalo poddanské mestečko s mestským jarmočným právom a so zníženými povinnosťami voči panstvu. Mestečko bolo významné v rámci rozvoja rôznych remesiel. Boli tu cechy garbiarov, nožiarov, obuvníkov, modrotlačiarov, debnárov a zvonolejárov. V 18. - 19. storočí tu stál aj panský pivovar, tehelňa a papiereň.

Obec je bohatá na pamiatky, z ktorých najznámejšie sú Ľupčiansky zámok, významné archeologické nálezisko Kláštorisko, rímskokatolícky Kostol Svätej Trojice, Mariánsky stĺp, pamätné stromy pri Evanjelickom kostole a Pomníky padlým Partizánom.

Najstaršie písomné zmienky o Ľupčianskom zámku sú z rokov 1250, 1255 a 1263, kde sa píše, že zámok (pôvodne stredoveký hrad) strážil cestu vedúcu údolím Hrona smerom na východ. Celý hradný areál predstavuje komplex stavieb z rôzneho vývojového obdobia od 13. do 19. storočia. V druhej polovici 19. storočia bol práve na hrade zriadený v novopostavenom krídle sirotinec. So zámkom sa spája niekoľko zaujímavých legiend a povestí. Jedna z nich hovorí o prízraku mladého dievčaťa, ktoré pádom z hradnej veže prišlo o život a dodnes sa v noci prechádza po zámku a hľadá svojho milého.

Významnou archeologickou pamiatkou Slovenskej Ľupče je nálezisko Kláštorisko. Približuje nám dejiny kláštora, ktorý bol významným duchovným, kultúrnym a komunikačným centrom v tejto oblasti. Podľa doterajších nálezov bol najstaršou časťou rozsiahleho komplexu kláštorných budov kostol, ktorého vznik sa datuje na prvú polovicu 13. storočia. V tomto období kláštor spravovali františkáni o čom svedčí aj najstaršia dochovaná listina z roku 1263, v ktorej sa ako gvardian tohto kláštora spomína frater Antonius Gardianus de Lipha.

Na prelome 14. a 15. storočia kláštor poznačil požiar a od tej doby bol viackrát prestavovaný a využívaný na rôzne účely. V 16. a 17. storočí tu sídlilo evanjelické lýceum, ktoré na konci 17. storočia zaniklo a budovy kláštora sú postupne rozoberané ako materiál na stavbu blízkej papierne a ďalších domov.

Zaujímavé je tiež aj okolie obce, bohaté na rôzne cyklotrasy a prírodné zaujímavosti, napríklad prírodnú pamiatku Ľupčiansky skalný hríb, či jaskyňu Driekyňa.

V prípade záujmu o prehliadku kontaktujte Informačné centrum:

Informačné centrum Banská Bystrica, Námestie SNP 1, 974 01 Banská Bystrica
tel.: +421 (0)48/415 50 85, +421 (0)907/846 555, e-mail: ic@banskabystrica.sk
web: www.icbb.sk

 


 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

27550963

Úvodná stránka