Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ICBB

Špania Dolina

Špania Dolina  Špania Dolina  Špania Dolina

 

ŠPANIA DOLINA

  • na objednávku

Rázovitá obec učupená v obklopení Starohorských vrchov, bola v roku 1979 pre svoju jedinečnú architektúru vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Tvorí ju celkovo 78 objektov.

Španiu Dolinu preslávili predovšetkým bane, v ktorých ťažili rudu a tú cemetáciou upravovali na meď. Dedinu tvoria stavby baníckej správy a obydlia baníkov. Zachovalo sa niekoľko typických baníckych domov, charakteristických stavieb z kameňa a dreva. Väčšina týchto domov pochádza z 19. storočia.

Dominantou dedinky je ranogotický Kostol Premenenia Pána z 13. storočia. Ku kostolu stojacemu na vŕšku vedie unikátne prekryté drevené schodisko so 162 schodmi. Na námestí stojí renesančná budova bývalej Klopačky, v ktorej je zriadené Múzeum paličkovanej čipky a banícka expozícia. V blízkosti Klopačky nájdete zaujímavý orloj, ktorý v pravidelných intervaloch otvorí kamenné steny a ukáže útroby bane s pohlibývmi postavičkami baníkov. Pozoruhodný obrázok jednotlivých činností v neďalekých baniach.

Celou obcou vedie Banský náučný chodník, ktorý Vás zaviedie k zaujímavým pamiatkam v obci a na kopcoch lemujúcich blízke okolie, postupne odhaľujúc banícke pamiatky.

Významnou technickou pamiatkou je špaňodolinský banský vodovod. Unikátne vodné dielo dlhé 36 km, ktoré privádzalo vodu do špaňodolinských baní celou Starohorskou dolinou až spod vrcholu Prašivej v Nízkych Tatrách. Pochádza zo 16. storočia a je najstarším aj najdlhším vodným dielom svojho druhu na Slovensku.

Slávnu banícku minulosť Španej Doliny pripomínajú napríklad špaňodolinské poháre, ktoré sú roztrúsené po mnohých múzeách na celom svete. Charakteristické sú gravírovanými riekankami, ako napríklad: "železom som bol, meďou som sa stal, zlato ma kryje".

Nie menej známe sú tiež špaňodolinské paličkované čipky, jemné krásne diela špaňodolinských žien a v súčasnosti vyhľadávané artefakty z návštevy tejto čarovnej dedinky.

V prípade záujmu o prehliadku kontaktujte Informačné centrum:

Informačné centrum Banská Bystrica, Námestie SNP 1, 974 01 Banská Bystrica
tel.: +421 (0)48/415 50 85, +421 (0)907/846 555, e-mail: ic@banskabystrica.sk
web: www.icbb.sk

 


 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

27550720

Úvodná stránka