Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ICBB

Stredoveké pamiatky v areáli Mestského hradu

Barbakan Pisárska bašta Kostol Nanebovzatia Panny Marie

 

STREDOVEKÉ PAMIATKY V AREÁLI MESTSKÉHO HRADU

  • prehliadka s odborným výkladom: 1 hodina, pešia prehliadka
  • na objednávku

Komplex mestského hradu stojí na vyvýšenom mieste v blízkosti Námestia SNP. Jeho srdcom je Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je najstaršou budovou v meste. Vo farskom kostole sa nachádza niekoľko zaujímavostí - Kaplnka Sv. Barbory, patrónky baníkov s neskorogotickým dreveným oltárom Majstra Pavla z Levoče, neskorogotická krstiteľnica a na južnej fasáde kostola, v presklennej nike, súsošie Krista na Olivovej hore, ktoré patrí k najvýznamnejším neskorogotickým pamiatkam na Slovensku.

Hradný areál tvoria niekoľké svetské a sakrálne budovy ohraničené kamenným opevnením s baštami. Súčasťou hradného areálu sa tak, okrem Farského kostola Nanebovzatia Panny Máriestali, stali Kostol sv. Kríža, Matejov dom, Barbakan s vežou, ktorý tvoril vstupnú bránu cez padací most a Praetorium - budova pôvodnej radnice.

Hradný areál bol v roku 1955 vyhlásený za Mestskú pamiatkovú rezerváciu a v roku 1970 bol zaradený do pamiatkovej ochrany ako národná kultúrna pamiatka. Na Námestí Š. Moyzesa sa tiež nachádza jedinečná technická pamiatka - unikátna závesná reťazová strecha, pochádzajúca z roku 1826. Strecha z pásového železa je jedinou svojho druhu na svete.

Počas prehliadky uvidíte: Hradný areál s Farským kostolom, Kostolom sv. Kríža, Matejovým domom, Praetoriom a Barbakanom, pozostatky hradného opevnenia, Farskú, Pisársku a Banícku baštu a dom so závesnou strechou.

Poznámka: pamiatky uvidíte z exteriéru. Informácie o možnosti návštevy a vstupu do jednotlivých budov na požiadanie v Informačnom cetre (osobne, telefonicky alebo mailom)

V prípade záujmu o prehliadku kontaktujte Informačné centrum:

Informačné centrum Banská Bystrica, Námestie SNP 1, 974 01 Banská Bystrica
tel.: +421 (0)48/415 50 85, +421 (0)907/846 555, e-mail: ic@banskabystrica.sk
web: www.icbb.sk

 


 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

27550505

Úvodná stránka